NFC i RFID
Bitwa na kilometry z technologią NFC w tle 0
Bitwa na kilometry z technologią NFC w tle

Bitwa na kilometry

Trzy gdańskie szkoły biorą udział w akcji „Bitwa na kilometry”. Zadanie polega na pokonaniu odległości odpowiadającej okrążeniu Ziemi. Dystans musi być pokonany pieszo lub na rowerze w ciągu zaledwie trzydziestu dni. Jak to możliwe? Sumowane są ilości km pokonane przez uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy podjęli wyzwanie i zarejestrowali swój udział.  

Jak zliczany jest pokonany dystans?

Każdy z uczestników otrzymał kartę zbliżeniową, a w okolicy szkół zamontowano czytniki NFC. Dodanie pokonanej odległości  do puli odbywa się poprzez zbliżenie karty NFC kolejno do dwóch czytników.  

Technologia NFC

Do przeprowadzenia akcji wykorzystano technologię NFC. Karty zbliżeniowe, które otrzymali uczestnicy pracują w częstotliwości 13.56 MHz. Są to karty NFC wyposażone w układ Mifare Ultralight. Czytniki RFID NFC są zintegrowane z modułem GPRS. Po przyłożeniu karty do czytnika NFC następuje odczyt jej unikalnego identyfikatora i przekazanie tej informacji do serwera.

Komentarz eksperta NFC24

Zastosowanie magnetycznych kart NFC, czytników RFID i oprogramowania umożliwiającego w czasie rzeczywistym monitorować wyniki pozwoliło zrealizować system, który nie tylko wsparł technologicznie akcję „Bitwa na kilometry”, lecz również miał znaczny wpływ na jej popularność i atrakcyjność. 

Można było pokusić się o wykorzystanie możliwości, jakie daje moduł NFC zainstalowany w telefonach komórkowych. Przygotowanie aplikacji mobilnej i umożliwienie chętnym rejestrację i udział w zabawie z zastosowaniem telefonu zamiast karty zbliżeniowej, pozwoliłoby obniżyć koszt przedsięwzięcia (mniejsza ilość wydawanych, a co za tym wyprodukowanych kart).

Technologia NFC dla zdrowia

Najlepsze w całej akcji jest to, że gromadzenie punktów i możliwość śledzenia wyników w czasie rzeczywistym naprawdę mobilizują do dodatkowego ruchu. Miło jest zobaczyć dzieci i rodziców zaangażowanych w akcję, którzy wybierają okrężną drogę do szkoły lub dzień w dzień wybierają się na popołudniowy spacer. Ostatecznie ruch to zdrowie, więc wygrają wszyscy uczestnicy bitwy na kilometry.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Google+
Sklep internetowy Shoper.pl