
Organizacja pamięci karty NFC MIFARE 1k
Standardowa pamięć karty MIFARE 1k posiada 1024B pamięci podzielone na 16 sektorów, każdy po 4 bloki o pojemności 16B. Każdy sektor składający się z 4 bloków pamięci zawiera:
- 3 bloki danych [0 .. 2], których przeznaczeniem jest przechowywanie danych
- 1 blok konfiguracyjny [3], zawierający konfigurację dostępu do danego sektora
W bloku konfiguracyjnym dane przechowywane są w następujący sposób: KA + ACB + KB, gdzie:
KA – klucz dostępowy Key_A
KB – klucz dostępowy Key_B
ACB – Access Controll Bits – konfiguracja określająca jakie operacje mogą zostać wykonane przy pomocy obu kluczy dostępowych
Wyjątkiem od powyższej konfiguracji jest pierwszy sektor pamięci, który w pierwszym bloku zawiera dane, na które składają się:
- nr seryjny karty UID
- suma kontrolna nr UID
- kod producenta karty
Powyższe dane zapisywane są podczas produkcji kart zbliżeniowych, a ich modyfikacja nie jest możliwa.
Identyfikacja kart NFC MIFARE 1k
Wiele praktycznych zastosowań kart MIFARE Classic polega na odczycie wartości UID w celu przeprowadzenia identyfikacji. Unikalny identyfikator karty jest w systemie informatycznych skojarzony z identyfikowaną osobą lub przedmiotem. Brak możliwości skopiowania nr UID karty uniemożliwia przeprowadzenie operacji kopiowania (klonowania) kart zbliżeniowych.
Kopiowanie kart zbliżeniowych MIFARE S50
Kopiowanie kart zbliżeniowych jest możliwe dzięki zastosowaniu kart NFC MIFARE, których pierwszy blok pamięci może zostać zmodyfikowany. Karty takie umożliwiają sklonowanie danych fabrycznych przechowywanych w standardowej karcie.
Warto pamiętać, iż dla skopiowania wartości wybranego sektora karty MIFARE 1k, musimy znać wartość klucza dostępowego, umożliwiającego odczyt przechowywanych danych.
Przy zakupie kart MIFARE umożliwiających zapis danych w pierwszym bloku pamięci, a co za tym idzie modyfikację UID karty, dostarczamy oprogramowanie dla programatora ACR122U umożliwiające:
- skopiowanie do pliku zawartości karty Mifare 1k
- odtworzenie zawartości pliku na w pełni programowalnej karcie MIFARE
Konrad Kirtz
To Ja mam pytanie takie: Jestem pracownikiem Warszawskiej spółki i mam kartę, identyczna jak Warszawska Karta Miejska, na tej karcie mam zakodowane możliwości otwierania drzwi na pętli, uruchamianie tramwaju oraz otwieranie szlabanu na parking pracowniczy. Chciałbym sklonować tą swoją kartę służbową tylko po to aby tą dodatkową wozić w samochodzie i aby otwierać parking, bo służbową mam z dokumentami w portfelu, a pracodawca stwierdził że jednemu pracownikowi przysługuje tylko jedna karta. Da się coś takiego zrobić?
Piotr
Pewnie masz zwykłą kartę RFID. Potrzebujesz jej stały kod np. 11399999 i zaprogramować na innej karcie. Jeżeli karta nie jest szyfrowana (bardzo możliwe bo to tańsze) to łatwo to zrobić na jakiejś bramce kto ma dostęp do softu. Teraz potrzebna jest programowalna karta rfid i robota w drugą stronę.
Jan
Jak ustrzec się przy zakupie kart, przed kartami umozliwiającymi zmianę UID. Czy karty bezpieczne mają specjalne oznaczenie. Po co jest ten medialny szum wokół bezpieczeństwa kart zbliżeniowych, skoro można to powielać.
Marcin Z.
Witam. Potrzebuję pomocy w skloniwaniu karty magnetycznej. Moja pękła i nie możemy teraz używać wideofonu. Gdzie szukać pomocy w tym temacie? Warszawa
aaaaa
@Jan Mylisz pojęcia. Są zastosowania, że karta identyfikuje się tylko numerem. Niektóre można kopiować. Ale są takie, że nawiązywana jest dwukierunkowa komunikacja, a karta ma mikrokontroler z kluczami, pamięcią i kodem - tak jest w przypadku kart bankowych (EMV).